Koledžas studējošiem un personālam gūta vērtīga pieredze ārvalstīs

16.06.2023.

Projekts 2020-1-LV01-KA103-077256

17

Beidzies Rīgas Tehniskās universitātes Liepājas Jūrniecības koledžas (RTU LJK) īstenotais Erasmus+ programmas projekts, kurš bija paredzēts augstākās izglītības sektoram – studentiem, pasniedzējiem un personālam. Kopumā tika realizētas visas 12 paredzētās mobilitātes. Vienīgās izmaiņas bija studējošo mobilitātē: COVID-19 dēļ netika īstenotas studentu studiju mobilitātes. Taču tā vietā notika lielāks prakšu mobilitāšu skaits (6). Prakse ir svarīga jūrnieku profesijas un mācību sastāvdaļa. Līdz ar to jauniešiem bija iespēja praktiski iepazīt savu profesiju. Tāpat tika realizētas 2 (divas) docēšanas mobilitātes Lietuvā, 2 (divas) personāla apmācību mobilitātes Igaunijā, 1 (viena) mobilitāte Islandē un 1 (viena) Horvātijā.

Par projekta gaitu saņemtas pozitīvas atsauksmes. 

RTU LJK students Aleksandrs Lapšins, kurš piedalījās praksē Igaunijai piederošā kompānijā BaltCrew Agency OU, dodoties maršrutā Singapūra-Maroka-Gruzija-ASV, par programmu saka šādi: “Ilgi nedomājot pieteicos Erasmus+ mobilitātei un ne reizi to nenožēloju. Paldies Erasmus+ un BaltCrew par zināšanām, plašu un neaizmirstamu pieredzi”.

RTU LJK students Sergejs Jegorskis arī bijis praksē Baltcrew Agency OU. “Erasmus+ mobilitātes ietvaros iepazinu citu tautu kultūras, to īpatnības, kā arī iemācījos ar sastrādāties cittautiešiem, jo viņu ieradumi, darba kultūra, saskarsmes īpatnības ir atšķirīgas no mūsējām”, stāsta S. Jegorskis.

RTU LJK studējošais Edvards Šemelis pēc prakses kompānijā Stenaline, uzsver, ka mobilitātes laikā ieguvis jaunas zināšanas un iemaņas, piemēram, līderību, darbu komandā, kā arī to, kā rīkoties ārkārtas situācijā, kad galvenais ir saglabāt mieru.

Ivo Lībis devās praksē kompānijā GoTa Shipping. Viņš stāsta, ka prakses laikā ieguvis vērtīgas iemaņas darbam uz kuģa tiltiņa, veicot kuģa pietauvošanu, rūsas apstrādi u.c.. Apguvis arī zināšanas, kas saistītas ar darba drošību un citas iemaņas, kas nepieciešamas strādājot šajā profesijā.

Erlands Griezītis devas praksē kompānijā GoTa Shipping. Viņaprāt pie jebkuras situācijas uz kuģa svarīgi ir uzdot jautājumus, pat, ja jautājumi ir muļķīgi. Nebaidīties no atbildības un savu brīvo laiku pavadīt uz kuģa tiltiņa. Tāpat prakses laikā viņš ir apzinājies, ka darbs komandā ir ļoti svarīgs.

Ilja Musijenko devās praksē kompānijā Baltcrew Agency OU. Kā ieguvumus jaunietis min angļu valodas zināšanu uzlabošanu, kā arī jaunu zināšanu iegūšanu jūrnieka profesijā. Puisis pirmo reizi bijis tik tālu prom no mājām un prakses laikā guvis arī vērtīgu pieredzi dzīvojot un strādājot patstāvīgi. 

Direktora biroja vadītāja/vadošā projektu speciāliste Jekaterina Zalomova projekta ietvaros devās uz Reikjavīku Islandē uz kursiem “Uz projektiem balstīta mācīšanās” jeb “Project Based Learning – PBL”, kuru mērķis ir iemācīt cilvēkiem, balstoties uz projektu vadības principiem, domāt radoši, kā arī pielietot dažādus paņēmienus un uzdevumus sarežģītu problēmu risināšanā, komandas darba veicināšanā u. tml. “PBL kurss bija labi organizēts un, lai arī brauciens uz Reikjavīku bija ļoti dārgs un sarežģīts, Reikjavīka mani pārsteidza ar dabas krāšņumu, kalniem, lavas laukiem un geizeriem. Runājot par apmācību, uzsvars bija uz to, kā atklāt savas komandas potenciālu idejas izstrādes stadijā, kas ir ļoti svarīga daļa un to var nosaukt par projekta pamatkonstrukciju. Apmācības bija ļoti atšķirīgas - no tipiskiem semināriem un apmācībām par projekta administrēšanu, līdz domāšanas, radošuma un problēmas risinājuma meklēšanu.”

Projektu speciāliste Linda Sedola Erasmus+ ietvaros devās uz Splitas Universitāti Horvātijā. Šī bija viņas pirmā pieredzes apmaiņa, kuras laikā atjaunoja sadarbība ar Splitas Universitātes Jūrniecības fakultāti. Viņa saka: “Saviem kolēģiem un arī audzēkņiem iesaku piedalīties Erasmus+ mobilitātēs, jo tā ir lieliska iespēja atsvaidzināt valodas zināšanas, paskatīties uz pasauli plašāk, iegūstot ļoti vērtīgu dzīves uz karjeras pieredzi citā valstī, satiekot jaunus cilvēkus un redzot vienreizēju dabu”.

Lektore Ervita Pilverta projekta laikā devās uz Lietuvas Jūras akadēmiju ar kuru RTU LJK ir jau ilgstoša sadarbība. Viņa iedrošina pasniedzējus izmantot Erasmus+ iespējas: “Jo nekas tā nebagātina, kā starptautiska sadarbība un pieredze, ko vēlāk var izmantot gan savā profesionālajā, gan personīgajā dzīvē,” rezumē E.Pilverta.

Asistents Nauris Upenieks arī izvēlējās docēt Lietuvas Jūras akadēmijā. Pēc viņu domām “Lietuvas Jūras akadēmijā mācās daudz vairāk ārzemju studentu no dažādām valstīm un, piedaloties mobilitātē, man bija iespēja vadīt nodarbības studentu grupai no dažādām valstīm, kas man šķita ļoti interesanti. Es to uztvēru kā sava veida izaicinājumu, jo dažādi studenti no dažādām valstīm informāciju uztver savādāk un ir jāatrod pareizā pieeja, lai visi studenti izprastu tēmas būtību, kā arī angļu valodas zināšanu līmenis ir dažāds, kas nozīmē, ka ir jāatrod pareiza pieeja veiksmīgai sadarbībai. Erasmus+ programma kārtējo reizi pierādīja to, ka tā ir ļoti lietderīga programma, lai pasniedzēji spētu pilnveidot savas mācīšanas metodes, satikt savas jomas profesionāļus, dalīties ar informāciju un pieredzi, lai kļūtu par labākiem pedagogiem un veicinātu mācību procesa kvalitātes paaugstināšanos.  Erasmus+ programma ir ļoti labi attīstīta, tāpēc iesaku ik vienam, kurš vēlas piedalīties kādā no mobilitātēm, to droši darīt. No finansiālā aspekta programma sedz visus izdevumus, uzņemošās organizācijas vienmēr ir draudzīgas, tās nodrošina visu nepieciešamo atbalstu, lai personas, kuras piedalās mobilitātē, justos gaidītas un, lai mobilitāte noritētu tikai pozitīvā gaisotnē.”

Projekta noslēgumā Direktora biroja vadītāja/vadošā projektu speciāliste Jekaterina Zalomova un direktora pienākumu izpildītājs Jānis Džeriņš devās uz Tallinas Tehnoloģiju Universitātes Igaunijas Jūrniecības Akadēmiju. Šī bija pirmā sadarbība starp abām izglītības iestādēm, un viesošanās laikā tika pārrunātas turpmākās sadarbības iespējas, jo abas izglītības iestādes apmāca kuģu stūrmaņus, mehāniķus un loģistikas speciālistus, kas ir lieliska iespēja gan mūsu, gan igauņu studējošajiem.

J.Zalomova komentēja: “Tikšanās laikā tika pārrunātas turpmākās sadarbības perspektīvas un virzieni, par Baltijas valsts jūrniecības iestāžu sadarbības tīklu izveidi, apskatītas pētnieciskās laboratorijas, iepazināmies ar igauņu kolēģu pētniecības virzieniem un projektiem. Pētniecības virzieni ļoti plaši un praktiski nosedz visus esošus problēmjautājumus jūrniecības sektorā: no kiberdrošības līdz autonomajiem kuģiem un vējparkiem uz ūdens. Priecē tas, ka vīzītes laikā izdevās saņemt daudz lietderīgas informācijas RTU LJK attīstībai un turpmākai sadarbībai ar akadēmiju!”

 

Par projektu: 

Erasmus+ projekta nr.: 2020-1-LV01-KA103-077256

Projekta ilgums: 36 mēneši  (01/06/2020 - 31/05/2023)

Projekta finansējums: 17 755 EUR.

Valsts budžeta finansējums: 3932 EUR

 

Saistītās ziņas

Rīgas Tehniskās universitātes

Liepājas Jūrniecības koledža

Tālr.: +371 63424880
Mob.: +371 29130491
kanceleja@ljk.lv
Uliha ielā 5, Liepāja, LV-3401
Pirmdien - Piektdien: 08.00 - 16.30