Jūrskolas topošie kuģu mehāniķi atgriezušies no prakses Spānijā

07.02.2022.

Erasmus+ Projekts 2019-1-LV01-KA102-060212

16

No 18.10.2021. – 09.11.2021. Liepājas Jūrniecības koledžas Jūrskolas kuģu mehāniķu programmas audzēkņi Aleksejs Vlasovs, Artjoms Mūrnieks, Kirils Gačevs un Niks Kuļijevs atradās Spānijai piederošā salā Las Palmas de Gran Kanārija, kur viņiem noritēja trīs nedēļu Erasmus+ mobilitātes prakse kuģu būvētavās un kuģu/laivu remonta uzņēmumos. 

Mobilitātes prakse notika Erasmus+ projekta (Nr. 2019-1-LV01-KA102-060212) “LJK starptautisko sadarbības tīklu paplašināšana un kompetenču pilnveide” (Growing international cooperation networks and competences of LMC) īstenošanas laikā. Mobilitātes uzņemošā iestāde un prakses organizatorsINTERMOBEX - International Mobility Experience.

Koledžas audzēkņi prakses laikā apguva tādas prasmes kā dzinēja rezerves daļu izgatavošanu, izmantojot metālapstrādes iekārtas; dzinēja vadības ierīču, dzenskrūves vārpstas un dzenskrūves uzstādīšanu; dzinēju, elektromotoru, sūkņu, vinču un citu mehānisko un elektrisko iekārtu remontu un apkopi; elektroenerģijas, apsildes, ventilācijas, dzesēšanas, ūdens un kanalizācijas sistēmu apkopi; dzinēju un citu iekārtu darbības uzraudzību un testēšanu, lai varētu konstatēt darbības traucējumus un to cēloņus; vispārēju kuģu tehniskās apkopes un remonta darbu veikšanu.

Lai pieteiktos praksei, bija izvirzītas konkrētas prasības kandidātiem, piemēram,labas sekmes, labas angļu valodas zināšanas, jo komunikācija darba vietā noritēja angļu valodā, kā arī nav akadēmisko un finansiālo parādu un ir Eiropas Savienības Covid-19 sertifikāts. 

Pēc atgriešanās jaunieši pastāstīja par praksē apgūto un dalījās iespaidos par Spānijā pieredzēto. 

Niks Kuļijevs izvēlējies pieteikties Erasmus+ projektam, jo, kā topošais kuģu mehāniķis, saskatījis iespēju papildināt savas zināšanas šajā profesijā. “Mobilitātes laikā esmu iemācījies daudz ko jaunu. No pirmās dienas kompānijas “Talleres Faro” darbinieki uzņēma mani kā savējo. Līdzko iepazinos ar darba vietu, viņi man uzticēja pienākumus, kurus dara paši. Tas mani pārsteidza. Tāpēc, liekot lietā līdz šim gūto pieredzi, centos darbus veikt pēc iespējas kvalitatīvāk. Protams, bija reizes kad nesanāca, bet uzreiz palīgā man nāca kāds no darbiniekiem. Prakses laikā iemācījos labāk metināt, apieties ar dažādām iekārtām - zāģiem, frēzēm, urbjiem u.tml., kā arī papildināju pieredzi strādājot komandā,” stāsta jaunietis. Viņš uzskata, ka tā ir lieliska iespēja apceļot un iepazīt dažādas valstis. “Apceļojām aizraujošo Gran Canaria salu, satikām vietējos iedzīvotājus, pat ieguvām jaunus draugus, kuri vienmēr paliks atmiņā no šī brauciena. Spilgtākie iespaidi, dzīvojot ārpus Latvijas, noteikti bija klimats, pilsēta, kurā dzīvojām. Taču, manuprāt, svarīgākais - mēs iejutāmies pieauguša cilvēka dzīvē, kas nozīmē pašam piecelties no rīta un doties uz darbu, dzīvot patstāvīgi un citā valstī parūpēties par sevi,” pārdomās dalās jaunietis un iesaka arī citiem apsvērt šādu iespēju – doties praksē uz kādu no ārvalstīm. “Galvenais mans padoms ir - sagatavoties šādai pieredzei cik vien iespējams, jo tu atrodoties citā valstī, prezentēsi savu skolu un valsti,” iesaka Niks. 

Arī Aleksejs Vlasovs atzīst, ka viens no vērtīgākajiem ieguvumiem prakses laikā, bijis izjust pieauguša cilvēka dzīvi - pašiem vajadzējis gatavot ēdienu, celties laikā un uzkopt dzīvokli. “Erasmus+ projekts ir brīnišķīga iespēja iegūt jaunus iespaidus, zināšanas un pieredzi. Tā kā es jau pirms tam biju piedalījies citā Erasmus+ projektā, es daudz maz zināju, kas mani sagaida,” saka jaunietis. “Prakses laikā esmu daudz ko iemācījos. Man ļoti iepatikās gan darba vieta, gan cilvēki ar kuriem kopā es strādāju. Īsajā laikā, kuru es pavadīju Spānijā, iemācījos gan balansēt motora daļas, gan darboties ar dažādiem darba instrumentiem un darbgaldiem, mazliet iemācījos arī spāņu valodu - pašus nepieciešamākos vārdus,” pieredzē dalās A. Vlasovs. Taču visspilgtākie puiša iespaidi saistās ar citas kultūras iepazīšanu, ar cilvēku attieksmi vienam pret otru. “Salīdzinot ar Latviju, Spānijā cilvēki ir vairāk atvērti un pretimnākoši. Arī daudz labus iespaidus atstāja mani kolēģi, ar kuriem es kopā strādāju. Ļoti iesaku katram vismaz vienu reizi aizbraukt praksē, izmantojot Erasmus+ mobilitāti un piedzīvot visu pašam, jo visu vārdos nemaz nevar izstāstīt. Domāju, ka būtiski ir arī tas, ka mobilitātes laikā, mums bija iespēja vairāk uzzināt arī vienam par otru,” piebilst Aleksejs.

Kirils Gačevs uzskata, ka aizvadītā prakse Spānijā bijis viens no galvenajiem notikumiem viņa līdzšinējā dzīvē. “Tieši Spānijā es sapratu, kas ir darbs, kā jūtas cilvēki, kuri ir ieguvuši izglītību un sāk strādāt.Kad es pieteicos prakses konkursam, galvenokārt, man gribējās uzzināt ar ko tieši nodarbojas mehāniķis savā darbā, kādi ir viņa ikdienas pienākumi. Pēc prakses es uzzināju daudz jauna. Kompānija “Jacbe”, kurā strādāju, specializējas daudzās un dažādas lietās, kas saistītas ar kuģu remontu, piemēram, detaļu tīrīšanā, izmantojot arī speciālo ķīmiju, detaļu un kuģu degvielas tvertnes tīrīšanā no rūsas, izmantojot dažādus pretrūsas noņemšanas līdzekļus. Kompānijas pārstāvis, kas bija atbildīgs par manu praksi, parādīja visus darbus, ko veic kompānija. Es tīrīju un krāsoju detaļas, kā arī kopā ar kompānijas pārstāvi pildīju atskaites,” par pienākumiem praksē stāsta Kirils. “Pats spilgtākais iespaids Spānijā ir cilvēku attieksme pret svētkiem un brīvdienām. Katru sestdienu un svētdienu pilsēta pusnaktī atdzīvojās. Visi priecājās, ka pagājusi vēl viena darba nedēļa,” par redzēto stāsta jaunietis. Vien iesaka citiem, kuri arī vēlētos doties praksē uz ārvalstīm, jebkādas ķibeles vai trauksmes gadījumā, sazināties ar cilvēku, kurš ir atbildīgs par jums. “Tas var būt ļoti nopietni - jūs esat citā valstī un noteikumi tur var būt citādi nekā Latvijā,” aicina uzmanīties Kirils un vēl tikai piebilst, ka gatavot brokastis, pusdienas un vakariņas labāk tomēr pašiem, jo citādi tas izmaksās dārgāk.

Arī Artjoms Mūrnieks stāsta, ka izvēlējies piedalīties šajā programmā, jo gribējis uzzināt kaut ko jaunu savā profesijā. “Man bija interesanti uzzināt kā cilvēki strādā ar mehānismiem, kā darbojas lielie dzinēji. Šajā praksē es uzzināju, kā strādāt ar dažādiem darbgaldiem un instrumentiem, kā arī daudz citu interesantu lietu, kas man noderēs savā profesijā. Man patika, ka varējām dzīvot atsevišķi no ģimenes, saprast, ka esmu patstāvīgs. Bija interesanti iepazīt Gran Kanārija salu, kur mēs dzīvojam un izbaudīt pieaugušo dzīvi. Iesaku visiem audzēkņiem to izjust, jo ar vecākiem ir samērā garlaicīgi ceļot, jo viņi neatļauj darīt to, ko tu gribi. Kad esi viens, vari darīt ko vēlies un pieņemt lēmumus kā pieaudzis cilvēks. Tā arī ir iespēja tiem, kas mācās šo profesiju, saprast, vai viņi tiešām grib mācīties tālāk vai nē,” rezumē Artjoms.


Indra Grase
Liepājas Jūrniecības koledžas 
sabiedrisko attiecību speciāliste

Rīgas Tehniskās universitātes

Liepājas Jūrniecības koledža

Tālr.: +371 63424880
Mob.: +371 29130491
kanceleja@ljk.lv
Uliha ielā 5, Liepāja, LV-3401
Pirmdien - Piektdien: 08.00 - 16.30